فضای مجازی = اینترنت،ماهواره،موبایل،بازی های

   اینترنت،ماهواره،موبایل،بازی های

کامپیوتری و...

n     جنگ نرم و چیستی آن از منظر مقام معظم رهبری

n     امروز جمهورى اسلامى و نظام اسلامى با یک جنگ عظیمى مواجه است، لیکن جنگ نرم...

n     ما با جنگ نرم، با مبارزه‏ى نرم از سوى دشمن مواجهیم ...

(مقام معظم رهبری در دیداربا اساتید دانشگاه‌ها (۱۳۸۸/۰۶/۰۸)

n     جنگ نرم و چیستی آن

n     در جنگ روانی و آنچه که امروز به او جنگ نرم گفته می شود در دنیا، دشمن به سراغ ‏سنگرهای معنوی می‌آید که آنها را منهدم کند؛ به سراغ ایمانها، معرفتها، عزمها، پایه‌ها و ارکان اساسی یک نظام و یک کشور؛ دشمن به ‏سراغ اینها می‌آید که اینها را منهدم بکند و نقاط قوت را در تبلیغات خود به نقاط ضعف تبدیل کند؛ فرصتهای یک نظام را به تهدید ‏تبدیل کند. این کارهائی است که دارند می کنند؛ در این کار تجربه هم دارند، تلاش هم زیاد دارند می کنند، ابزار فراوانی هم در اختیارشان ‏هست.

n     جنگ نرم و چیستی آن

n     جنگ نرم؛ راست است، این یک واقعیت است؛ یعنى الان جنگ است. البته این ‏حرف را من امروز نمی زنم، من از بعد از جنگ از سال 67همیشه این را گفته‏ام؛ بارها و بارها. علت این است که من ‏صحنه را می‏بینم؛ چه بکنم اگر کسى نمی‏بیند؟! چه کار کند انسان؟! من دارم می‏بینم صحنه را، می‏بینم تجهیز را، می‏بینم ‏صف‏آرایی‏ها را، می‏بینم دهانهاى با حقد و غضب گشوده شده و دندانهاى با غیظ به هم فشرده شده علیه انقلاب و علیه ‏امام و علیه همه‏ى این آرمانها و علیه همه‏ى آن کسانى که به این حرکت دل بسته‏اند را؛ اینها را انسان دارد می‏بیند، خب ‏چه کار کند؟ این تمام نشده. چون تمام نشده، همه وظیفه داریم. وظیفه‏ى مجموعه‏ى فرهنگى و ادبى و هنرى هم وظیفه‏ى ‏مشخصى است: بلاغ، تبیین؛ بگویید، خوب بگویید. من همیشه تکیه بر این می کنم: بایستى قالب را خوب انتخاب کنید و ‏هنر را بایستى تمام عیار توى میدان بیاورید؛ نباید کم گذاشت، تا اثر خودش را بکند.‏

n    

 
ابزار های جنگ نرم از منظر رهبر انقلاب اسلامی

n     امروز مؤثرترین سلاح بین المللی علیه دشمنان و مخالفین، سلاح تبلیغات است؛ سلاح ارتباطات رسانه‌ای است. امروز این قوی‌ترینِ ‏سلاح است و از بمب اتم هم بدتر و خطرناکتر است. این سلاح دشمن را شما در بلواهای بعد از انتخابات ندیدید؟ دشمن با همین سلاح، ‏لحظه به لحظه، قضایای ما را دنبال می کرد و به کسانی که اهل شیطنت بودند، رهنمود میداد.

n     مقابله با جنگ نرم دشمن

n     باید ابعاد دشمن و ابعاد دشمنی را بدانیم تا بتوانیم بر او فائق بیائیم. البته ما مدد الهی داریم، کمک غیبی داریم بدون شک؛ این ‏را انسان دارد مشاهده میکند؛ لکن ما مادامی که هوشیارانه، آگاهانه در میدان نباشیم، تدبیر لازم را به کار نبریم، کمک الهی به سراغ ما ‏نخواهد آمد.‏

(دیداربا اعضای مجلس خبرگان رهبری ۱۳۸۸/۰۷/۰۲ (

n     دکترین جنگ نرم دشمن

   در دکترین جنگ نرم به جای تصرف نظامی سرزمین دشمن و حکومت مستقیم بر آن، با اشغال سیاسی و مدیریت غیر مستقیم از طریق گماردن دولت دست نشانده در آن، می‌توان به تسخیر مردم آن کشور را مبادرت کرد و از طریق عوامل دشمن بر آنان حکومت کرد. راه تسخیر مردم به گونه‌ای است که خود آنان خواسته‌های دشمن‌شان را محقق می سازند. این راه بسیار ساده و در عین حال دشوار است، تصرف قلب‌ها و تسلط بر ذهن‌ها، در دکترین جنگ نرم، قاعده اش  این است که قلب و مغز افراد تصرف شود، آن‌گاه آن کسانی که قلب و ذهن‌اشان تسخیر شد، در راستای اهداف دشمن خود عمل می‌کنند.

n     فضای سایبر (Cyberspace)

n     فضای سایبر (Cyberspace) عبارتی است که در دنیای اینترنت، رسانه و ارتباطات بسیار شنیده می‌شود.

n     مفهوم سایبرنتیک دلالت بر سیستم های کنترلی ابر تکنولوژی های رایانه های به هم پیوسته، تکنولوژی جدید و واقعیات مصنوعی با راهبردهای دستیابی و کنترل سیستمی دارد.

n     واژه سایبر از لغت یونانی Kybernetes به معنی سکاندار یا راهنما مشتق شده است.

n     سایبرنتیک علم مطالعه و کنترل مکانیزم ها در سیستم‌های انسانی، ماشینی (و کامپیوتر ها) است.

n     فضای سایبر در معنا به مجموعه هایی از ارتباطات درونی انسانها از طریق کامپیوتر و مسائل مخابراتی بدون در نظر گرفتن جغرافیای فیزیکی گفته می شود.

n     فضای مجازی: فضای مجازی چیست

n     در تمام تعاریف فضای مجازی، این فضا محیط الکترونیکی یا محیط شبکه ای از کامپیوتر ها دانسته می شود که با استفاده از جلوه های سمعی و بصری سعی دارد تا اشیاء و واقعیت های سه بعدی جهان واقعی را مشابه سازی کند اما ادعا می شود که فاقد مادیت فیزیکی هستند.گفته می شود که از خصوصیات بارز این فضا بی مکانی و بی زمانی است. (منتظرقائم،1381، ص 231)

n     مفهوم مفهوم فضا معمولاً در مقایسه با مفهوم مکان توصیف و تعریف می شود و بدون شک نخستین وجه تمایزی که در جریان مقایسه مکان و فضا برجسته است، سطح انتزاع این دو مفهوم است.

n     راهبرد های دشمن برای مقابله با اسلام در فضای مجازی

n     در این خصوص ساموئل هانتینگتون در همین زمینه می گوید:

n     "ما دشمن داریم،این دشمن جهانی با توان دسترسی به همه نقاط دنیا که به ایده ای مسلح شده است و با تکنیکها و تسلیحات و سنگدلی و شقاوت در خور برای تبدیل شدن به سلطه گری جهانی به میدان آمده و در هم کوبیدن این دشمن به اولویت اول و اصلی کارکرد ملی ما تبدیل شده است اولویتی که با همان درجه و ضرورتی که غلبه بر فاشیسم و اتحاد شوروی دنبال می شد.

n     یا با ماباشید یا در جنگ با تروریسم در جمع دشمنان ما قرار خواهید گرفت دکترینی است که در آن اسلام رادیکال جایگزین کمونیسم اتحاد جماهیر شوروی شده است ."

n     اولویت ساخت این بازیها همان مواردی است که هانتینگتون به آن اشاره نموده است.

n     از سویی یاد آوری پیروزی غرب بر فاشیسم و کمونیسم و بزرگنمایی در این زمینه است و از سویی در راستای توجیه مبارزه غرب با جهان اسلام بخصوص اسلام سیاسی است .

n     نمادهای نمایان سازی فضای مجازی

n      برای زینت بخشیدن به فضای مجازی از عکس، فیلم و موسیقی و...بهره می بریم که ثبت فضای حقیقی به نوع خاص است و بدون آنها فضای فضای متصلبی خواهیم داشت.

n     از سوی دیگر انسان از آن جایی که سازنده و کاربر این فضاست تنها در حالت واقعیت وجود می تواند از این فضا استفاده کند.

n     ما با  پنج حس بینایی، شنوایی ، بویایی،  چشایی و لامسه با  فضای مجازی، در تماس هستیم و این تنها دلیل عینیت دنیای حقیقی ماست که با تلاش پژوهشگران محقق شده است.

n     فضای مجازی و جوانب آن

n     کار کردها در فضای مجازی

n     پیامد های فضای مجازی

n     محصولات فضای مجازی

n     محصولات تولید شده در فضای مجازی بسیار وسیع، متنوع، فراوان است که از بازی های رایانه ای گرفته تا فیلم، تصویر، عکس، فلش، انیمیشن، صدا، موسیقی، مکتوبات و در یک جمله کلیه محصولات دیداری، شنیداری، نوشتاری، تجسمی و نمایشی به وسیله یک خط تلفن ویک دستگاه رایانه قابل دسترسی و بهره برداری است. در میان محصولات فرهنگی که وسیله ای برای توجیه این اقدامات شده است بازی های رایانه ای از اهمیت ویژه ای بر خوردارند

n     اینترنت و کار کرد های آن

n     جنگ سخت و فضای مجازی

/ 0 نظر / 10 بازدید